Strategia diagnozowania alergii BOTTOM-UP

Kwartalnik pod patronatem Polskiego Towarzystwa Zwalczania Chorób Alergicznych

Prof. dr hab. n. med. Bolesław Samoliński

Samoliński B.: Strategia diagnozowania alergii BOTTOM-UP w okresie zagrożenia epidemicznego wirusem SARS-CoV-2 powodującego chorobę COVID-19. Alergia, 2020, 1; 16-20

Strategia diagnozowania alergii BOTTOM-UP

w okresie zagrożenia epidemicznego wirusem SARS-CoV-2 powodującego chorobę COVID-19
STRESZCZENIE

Ostatnio odkryty koronawirus SARS-CoV-2, nieznany nigdy wcześniej (przed wybuchem epidemii w Wuhan w Chinach w grudniu 2019 r.) powoduje zakaźną chorobę zwaną COVID-19, która przebiegać może z ciężką niewydolnością oddechową. W związku z rozprzestrzenianiem się wirusa Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła stan pandemii. Wirus rozprzestrzenia się między ludźmi drogą kropelkową, dlatego, zgodnie z zaleceniem polskiego rządu, aby zmniejszyć rozprzestrzenianie wirusa wprowadzono szereg ograniczeń dotyczących wychodzenia z domu, spotkań etc.

W niniejszej pracy, w obecnej sytuacji epidemicznej zaproponowano diagnozowanie pacjentów przy użyciu strategii Bottom-up, ponieważ ograniczone zostały bezpośrednie wizyty lekarskie do tych niezbędnych a porady często udzielane są przez lekarzy telefonicznie lub poprzez Skype. Największymi zaletami strategii Bottom-up jest fakt, że zmniejsza liczbę kontaktów pacjent-lekarz-laboratorium, co w czasie zagrożenia epidemicznego jest konieczne. Dlatego też metoda ta wydaje się korzystniejsza nie tylko dla pacjentów, ale również dla pielęgniarek wykonujących testy skórne, pobierających krew, diagnostów laboratoryjnych oraz lekarzy pierwszego kontaktu i lekarzy specjalistów. Zastosowanie tej strategii skraca również czas postawienia diagnozy, a postawienie szybkiej i dokładnej diagnozy pozwala natychmiastowo rozpocząć terapię, aby uniemożliwić wirusowi wtargnięcie poprzez uszkodzony nabłonek dróg oddechowych do organizmu. Co więcej, strategia ta może w niedalekiej przyszłości, kiedy minie stan zagrożenia epidemicznego zmniejszyć liczbę pacjentów i skrócić czas oczekiwania na wizytę do specjalisty alergologa.

Zastosowanie modelu Bottom-up w dobie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 wydaje się najkorzystniejszą strategią diagnozowania osób z podejrzeniem alergii. Do niedawna jedynym testem, który znajdował zastosowanie w metodzie Bottom-up był test ISAC®, Obecnie do testowania tą metodą dostępne są jeszcze 2 testy, tj.: test FABER® i test ALEX®, obydwa oparte o nanotechnologię umożliwiające testowanie jednoczesne niemal 300 molekuł i ekstraktów.

Pełna treść artykułu dostępna na stronie