Łosoś – Molekuły alergenowe

Globalnie wzrastające spożycie ryb oraz ich przetworów, z powodów zdrowotnych, ale także w związku z międzynarodowieniem współczesnej kuchni, prowadzi do wzrostu doniesień o reakcjach niepożądanych.

Występowanie alergii na ryby według relacji ankietowych wynosi od 0,2 do 2,29%, ale może osiągać do 8% u pracowników przemysłu rybnego. Mechanizm zmian może być IgE zależny lub niezależny od IgE.

Seler – Molekuły alergenowe

Seler stanowi istotne źródło alergenów, gdyż nie tylko surowy, ale także gotowany oraz jako przyprawa może wywołać reakcje kliniczne, od ustnego zespołu uczuleniowego po wstrząs anafilaktyczny.

Większość pacjentów z alergią na seler cierpi na alergiczny nieżyt nosa i ma dodatnie testy skórne z pyłkiem brzozy czy bylicy. Wykryto dotychczas 6 komponent rozstrzygających diagnozę (KRD), innymi słowy prawdziwych alergenów selera: Api g 1, Api g 2, Api g 3, Api g 4, Api g 5, Api g 6.

Roztocze kurzu domowego – Molekuły alergenowe

Roztocze kurzu domowego (rkd), to małe stawonogi, powszechnie występujące w ludzkich mieszkaniach, książkach i posłaniach. Są ważnym źródłem alergenów wziewnych i kontaktowych. Rkd wytwarzają białka, które w ich odchodach, częściach ciała i jajach stanowią główny czynnik chorobotwórczy u około 50% alergików na świecie.

Alergia na pyłki traw?

Najczęstszą przyczyną okresowego alergicznego nieżytu nosa i atopowej astmy pyłkowej w Polsce są alergeny pyłków traw. W czerwcu oraz w pierwszej połowie lipca, kiedy ich stężenie w powietrzu jest wysokie, osoby uczulone mogą cierpieć z powodu: napadowego kaszlu, ucisku w klatce piersiowej, duszności, nieżytu nosa, astmy.

Diagnostyka molekularna alergii – wskazania i korzyści

Pierwszą i podstawową korzyścią jest wskazanie przyczyny choroby alergicznej u pacjenta . Diagnostyka molekularna daje nam również możliwość przewidywania ryzyka wstrząsu anafilaktycznego, który, jak wiemy, zagraża życiu pacjenta.

Testy III generacji do diagnostyki molekularnej, w tym również test ALEX 2, możemy wykonać w każdym wieku po pobraniu niewielkiej ilości krwi od pacjenta..

Zapraszamy do obejrzenia trzeciej części z serii Diagnostyka Molekularna Alergii.

Strategia diagnozowania alergii BOTTOM-UP

W obecnej sytuacji epidemicznej zaproponowano diagnozowanie alergii przy użyciu strategii Bottom-up, ponieważ ograniczone zostały bezpośrednie wizyty lekarskie do tych niezbędnych a porady często udzielane są przez lekarzy telefonicznie lub poprzez Skype. Największymi zaletami strategii Bottom-up jest fakt, że zmniejsza liczbę kontaktów pacjent-lekarz-laboratorium, co w czasie zagrożenia epidemicznego jest konieczne.

Alergia wziewna

W alergii wziewnej bardzo ważne jest oznaczanie całego alergenu i poszczególnych molekuł. Szczególnie ma to zastosowanie w przypadku doboru odpowiedniej szczepionki odczulającej

Testy do diagnostyki molekularnej alergii pomagają wskazać, która molekuła odpowiada za pojawiające się objawy alergii wziewnej.

Zapraszamy do obejrzenia pierwszej części z serii Diagnostyka Molekularna Alergii.

Jak zbudowany jest alergen?

Niewykryta alergia jest nie tylko uciążliwa, ale również niebezpieczna dla zdrowia i życia.

W rozpoznawaniu chorób alergicznych mamy nowe narzędzie diagnostyczne – są to testy alergiczne z krwi III generacji do diagnostyki molekularnej alergii IgE-zależnej.

Zapraszamy do obejrzenia pierwszej części z serii Diagnostyka Molekularna Alergii.