Artykuły

Łosoś – Molekuły alergenowe

Posted on

Globalnie wzrastające spożycie ryb oraz ich przetworów, z powodów zdrowotnych, ale także w związku z międzynarodowieniem współczesnej kuchni, prowadzi do wzrostu doniesień o reakcjach niepożądanych.

Występowanie alergii na ryby według relacji ankietowych wynosi od 0,2 do 2,29%, ale może osiągać do 8% u pracowników przemysłu rybnego. Mechanizm zmian może być IgE zależny lub niezależny od IgE.

Artykuły

Seler – Molekuły alergenowe

Posted on

Seler stanowi istotne źródło alergenów, gdyż nie tylko surowy, ale także gotowany oraz jako przyprawa może wywołać reakcje kliniczne, od ustnego zespołu uczuleniowego po wstrząs anafilaktyczny.

Większość pacjentów z alergią na seler cierpi na alergiczny nieżyt nosa i ma dodatnie testy skórne z pyłkiem brzozy czy bylicy. Wykryto dotychczas 6 komponent rozstrzygających diagnozę (KRD), innymi słowy prawdziwych alergenów selera: Api g 1, Api g 2, Api g 3, Api g 4, Api g 5, Api g 6.

Artykuły

Roztocze kurzu domowego – Molekuły alergenowe

Posted on

Roztocze kurzu domowego (rkd), to małe stawonogi, powszechnie występujące w ludzkich mieszkaniach, książkach i posłaniach. Są ważnym źródłem alergenów wziewnych i kontaktowych. Rkd wytwarzają białka, które w ich odchodach, częściach ciała i jajach stanowią główny czynnik chorobotwórczy u około 50% alergików na świecie.

Aktualności

Alergia na pyłki traw?

Posted on

Najczęstszą przyczyną okresowego alergicznego nieżytu nosa i atopowej astmy pyłkowej w Polsce są alergeny pyłków traw. W czerwcu oraz w pierwszej połowie lipca, kiedy ich stężenie w powietrzu jest wysokie, osoby uczulone mogą cierpieć z powodu: napadowego kaszlu, ucisku w klatce piersiowej, duszności, nieżytu nosa, astmy.

Wideo

Diagnostyka molekularna alergii – wskazania i korzyści

Posted on

Pierwszą i podstawową korzyścią jest wskazanie przyczyny choroby alergicznej u pacjenta . Diagnostyka molekularna daje nam również możliwość przewidywania ryzyka wstrząsu anafilaktycznego, który, jak wiemy, zagraża życiu pacjenta.

Testy III generacji do diagnostyki molekularnej, w tym również test ALEX 2, możemy wykonać w każdym wieku po pobraniu niewielkiej ilości krwi od pacjenta..

Zapraszamy do obejrzenia trzeciej części z serii Diagnostyka Molekularna Alergii.

Artykuły

Strategia diagnozowania alergii BOTTOM-UP

Posted on

W obecnej sytuacji epidemicznej zaproponowano diagnozowanie alergii przy użyciu strategii Bottom-up, ponieważ ograniczone zostały bezpośrednie wizyty lekarskie do tych niezbędnych a porady często udzielane są przez lekarzy telefonicznie lub poprzez Skype. Największymi zaletami strategii Bottom-up jest fakt, że zmniejsza liczbę kontaktów pacjent-lekarz-laboratorium, co w czasie zagrożenia epidemicznego jest konieczne.

Wideo

Alergia wziewna

Posted on

W alergii wziewnej bardzo ważne jest oznaczanie całego alergenu i poszczególnych molekuł. Szczególnie ma to zastosowanie w przypadku doboru odpowiedniej szczepionki odczulającej

Testy do diagnostyki molekularnej alergii pomagają wskazać, która molekuła odpowiada za pojawiające się objawy alergii wziewnej.

Zapraszamy do obejrzenia pierwszej części z serii Diagnostyka Molekularna Alergii.

Wideo

Jak zbudowany jest alergen?

Posted on

Niewykryta alergia jest nie tylko uciążliwa, ale również niebezpieczna dla zdrowia i życia.

W rozpoznawaniu chorób alergicznych mamy nowe narzędzie diagnostyczne – są to testy alergiczne z krwi III generacji do diagnostyki molekularnej alergii IgE-zależnej.

Zapraszamy do obejrzenia pierwszej części z serii Diagnostyka Molekularna Alergii.